Durpynai, dar vadinami pelkėmis arba morenomis, yra pelkės, kurių yra daugelyje pasaulio vietų. Jas sudaro storas rūgščios ir iš dalies suirusios augalinės medžiagos, vadinamos durpėmis, sluoksnis, kuris susidaro per tūkstančius metų susikaupus negyvai ir pūvančiai augmenijai. Durpynai yra labai svarbios ekosistemos, nes juose gyvena daugybė augalų ir gyvūnų rūšių, be to, juose kaupiasi anglies dioksidas. Durpynai taip pat vis dažniau tiriami dėl jų potencialo naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, pavyzdžiui, biokurą. Deja, durpynams grėsmę kelia žmogaus veikla, pavyzdžiui, sausinimas ir kasyba, dėl kurios šios gyvybiškai svarbios buveinės gali būti sunaikintos. Norint išsaugoti daugelio vietovių biologinę įvairovę, labai svarbu apsaugoti durpynus. Norint užtikrinti jų išlikimą, svarbu remti išsaugojimo pastangas ir tvaraus žemės valdymo planus, kuriuose pripažįstama šių pelkių vertė. Imdamiesi priemonių durpynams apsaugoti, galime padėti išsaugoti svarbią mūsų aplinkos dalį ateities kartoms.
Durpynai taip pat nepaprastai svarbūs žmonių sveikatai ir gerovei. Durpynai užtikrina švarų vandenį, nes jie veikia kaip filtras ir gali pašalinti teršalus iš aplinkos. Durpynai taip pat turi įtakos klimato reguliavimui, nes stori augalinės medžiagos sluoksniai gali absorbuoti šiltnamio efektą sukeliančias dujas, pavyzdžiui, anglies dioksidą. Be to, durpynai gali padėti sumažinti dirvožemio eroziją, nes jų gilios šaknys sulaiko dirvožemį ir apsaugo jį nuo gamtos stichijų. Galiausiai, durpynai yra vertingų natūralių ingredientų, pavyzdžiui, fermentų, taninų ir huminių rūgščių, kurie gali būti naudojami gydymui ir kitiems produktams, šaltinis.
Apskritai durpynai atlieka svarbų vaidmenį daugelyje ekosistemų, todėl labai svarbu stengtis juos apsaugoti. Turime pripažinti jų svarbą ir imtis priemonių, kad jos išliktų sveikos dar daugelį metų. Tik tada galėsime užtikrinti šios trapios aplinkos ir jos gyventojų tvarumą.