Heap of potting soil (dirt) isolated on a white background - view from above. Space for copy.

Durpės yra organinė medžiaga, kuri susidaro per lėtą augalijos puvimą vandens aplinkoje, kurioje yra mažai deguonies. Šis unikalus natūralus procesas vyksta per tūkstančius metų. Lietuvoje durpių yra gausu dėl šalies geologinės ir klimatinės istorijos, kurioje dominuoja drėgnumas ir specifinė augalija.

Durpių susidarymo procesas

Durpių formavimasis yra sudėtingas procesas, kurį lemia keli veiksniai:

  1. Vandens buvimas. Durpės dažniausiai susidaro vietose, kur vanduo užtvindo dirvą ilgą laikotarpį. Tokiose sąlygose yra mažai deguonies, todėl augalijos puvimo procesas yra lėtas.
  2. Specifinė augalija. Durpių susidarymo procese dalyvauja tam tikri augalai, pavyzdžiui, samanos. Jie auga vandeningose vietovėse, miršta ir pamažu pūva, susiformuodama durpių sluoksniai.
  3. Lėtas puvimas. Dėl mažo deguonies kiekio vandenyje augalijos puvimas yra lėtas, o organinė medžiaga kaupiasi per ilgą laikotarpį.

Kodėl Lietuvoje tiek daug durpių?

  1. Geologinė istorija. Paskutiniojo ledynmečio pabaigoje Lietuvoje susiformavo daugybė mažų ežerėlių, pelkių ir raistų. Šie vandeningi plotai buvo puiki vieta durpių formavimuisi.
  2. Klimatas. Lietuvos klimatas yra santykinai drėgnas, su reguliariais krituliais ir žema vidutine metine temperatūra. Tokiose sąlygose vandens išgaravimas yra ribotas, o drėgmė ilgai išlieka dirvoje.
  3. Augalijos sudėtis. Lietuvoje yra daug durpių formavimuisi tinkamų augalų, ypač samanų. Jos ne tik prisideda prie durpių susidarymo, bet ir užtikrina, kad procesas tęstųsi nuolat.

Durpės yra unikalus natūralus išteklis, kuris atspindi šalies geologinę ir klimatinę istoriją. Lietuvoje jų yra daug dėl palankių sąlygų, kurios susiformavo per ilgą istorinį laikotarpį. Durpės yra svarbios ne tik kaip energijos šaltinis, bet ir kaip biologinės įvairovės saugyklos, todėl jų išsaugojimas yra svarbus ekologinis klausimas.